Възможен ли е балансът между работа и личен живот?

Възможен ли е балансът между работа и личен живот? Еднa от най-търсените теми за корпоративни обучения е именно тази. Защото толкова много от нас искат да имат време за себе си и близките си и заедно с това да се справят добре на работното си място. Този баланс е много желан, а в същото време доста труден за постигане.

Защо е трудно да постигнем баланс между личния живот и работата?

Разбира се, времето или липсата на такова е много ключов фактор. Безспорен факт е, че ако сме ангажирани с работа по цял ден, освен това имаме и допълнителни битови и домашни задължения, времето, което остава за нас и близките ни, е доста ограничено. Ако пък искаме да посветим по-голямата част от деня си на семейството и близките си или просто на приятни дейности, това може да доведе до липса на работни резултати и кариерно развитие.

Друг необходим ресурс за поддържането на този баланс е енергията ни. Физическата и психичната. Ако сме постоянно претоварени и изтощени, нямаме капацитет нито да свършим качествено работните си задачи, нито да се погрижим добре за себе си и близките си. А постоянният стрес и хилядите задачи за отмятане са рецепта за изтощение.

Допълнителен фактор, който значително затруднява баланса, са високите изисквания. Те могат да произлизат от всяко едно място – много често са плод на социалните очаквания – да изпълним всички роли, които са ни отредени и то на високо ниво.

Могат да идват и от естеството на работа и работната култура. Разбира се, нашите близки, партньор, деца, приятели, също имат своите нужди, желания и очаквания към нас.

Също така, това могат да бъдат и собствените ни изисквания към самите нас – нашите нужди, цели, стремежи и желания. Амбицията да се развием кариерно и да постигаме успехи, да имаме финансова стабилност, да правим това, което ни удовлетворява. Едновременно с това да прекарваме време с близките си, да си почиваме, да живеем вълнуващ и интересен живот, да се грижим за себе си, за дома си, спокойствието си.

Трябва ли да имаме повече време, за да постигнем баланс между работа и личен живот?

Вероятно, ако разполагаме с повече време, ще усещаме повече свобода и лекота. Вероятно ще можем да свършим и много повече неща. Но истината е, че независимо с колко време разполагаме, ако във всеки момент сме тревожни, не присъстваме и не сме в съгласие с това, което правим, няма да имаме никакво усещане за баланс. Ако сме на Малдивите и постоянно си представяме какво се случва в офиса, дали тогава ще се чувстваме удовлетворени? Разбира се, управлението на времето е безценно умение, и то би могло да ни помогне, но не е основният ключ към баланса.

Как е възможно да постигнем баланс тогава?

Не можем да постигнем този баланс във всеки един момент. Можем обаче да направим съзнателни стъпки към подобряването му, така че да се почувстваме по-удовлетворени. Ето някои от тях:

Свържете се с ценностите и нуждите си

Колкото по-осъзнати сме за това какво и защо е важно за нас, толкова по-малко стрес ни носи всяко наше решение. Когато знаем защо предприемаме дадено действие и какво ни носи то, е много по-лесно да приоритизираме, да се чувстваме удовлетворени и балансирани. Това увеличава и усещането ни за стойност и лична ефективност – както в работата, така и в личния ни живот.

Грижете се за енергията си

Качественото време е много по-ценно, отколкото часовете, които прекарваме в дадена дейност. Времето, в което сме свързани със себе си и близките си, и добре свършената работа могат са това, към което се стремим. А качеството се появява само когато ние имаме ресурс да го създадем. Затова се стремете действията, които ви зареждат, да са поне толкова, колкото действията, които ви изтощават.

Поставете ясни граници

Ако през цялото време, когато сме на работа, мислим за задачите си вкъщи, а когато сме вкъщи отговаряме на служебни имейли, тогава балансът със сигурност се размива и крайният резултат не е удовлетворение. Важно е да умеем да разграничаваме работното от личното ни време, дори часовете понякога да варират.

Развивайте гъвкавост

Балансът никога не е абсолютен, той е въпрос на ситуации и избори. Има периоди или моменти, в които едната от сферите ще взема превес. Ако се научим да вземаме гъвкави решения спрямо различните периоди и ситуации, и слушаме ценностите и нуждите ни, тогава стресът, който ще ни носят промените, намалява драстично.

Поставяйте си реалистични очаквания

Има дни, седмици, месеци, в които не всичко ще се получава както искаме. Понякога ще допуснем грешки в работа, понякога ще пропуснем важно мероприятие на детето си. Ако очакваме от себе си да бъдем идеални във всяка роля и ситуация, неминуемо ще се претоварим. Важно е да си напомняме, че не сме машини и да се стремим към удовлетворение, а не съвършенство.

Разрешавайте вътрешните си конфликти и действайте в съгласие със себе си

Балансът не е еднократно решение, той е въпрос на постоянни избори. Много от тези избори са трудни и създават в нас сериозни вътрешни противоречия. Точно за това е толкова важно да се научим да разрешаваме тези противоречия и да намираме правилното и балансирано за нас решение.

Ако имате нужда да откриете къде е балансът за вас, да усвоите всяко едно от тези умения или да повишите удовлетворението си – не се колебайте да ни пишете.