3 фактора, които влияят върху психичното здраве на служителите 

Психичното здраве е една от най-важните теми, когато става дума за позитивна работна култура. Рядко си даваме сметка, но всъщност огромна част от корпоративните проблеми, като високо текучество, отсъствие от работа и липса на отдаденост в работния процес, лоша комуникация, се дължат именно на влошено психично здраве на служителите. Влошеното психично здраве включва повишени нива на стрес и тревожност и може да доведе до бърнаут, депресия и други сериозни психични последици. 

Служител, който не се чувства добре психически, е неспособен да работи продуктивно. Не е възможно да допринесе за благосъстоянието на компанията си, ако самият той няма достатъчно усещане за благосъстояние. Затова, когато мислим как да стимулираме служителите да изпитват принадлежност към работното си място, е важно да обърнем внимание именно на психичното им здраве и благосъстояние. 

Има различни начини, с които бихме могли да се погрижим за психичното здраве на служителите, един от които е да им дадем възможност за свобода и избор на работните задачи. Колкото повече свобода имат върху работните си задачи, толкова по-уверени, отдадени и признати биха се чувствали. Гласуването на доверие на служителите има силна връзка с усещането им за принадлежност към работното място. 

Също така, различни изследвания сочат, че работните ни ритми са тясно свързани с физическите ни цикли и навици. Тоест, за да се чувстваме физически и психически добре, е необходимо да съобразим задачите си с нуждите на физическия си организъм. Тези нужди обаче са строго индивидуални за всеки човек. 

Какво означава това? Означава, че е необходимо да адаптираме до колкото е възможно работната култура към индивидуалните потребности на служителите. 

Ето и няколко начина, чрез които можем да направим това:

Да им дадем възможност да избират задачите си

Има силно взаимовръзка между това до каква степен служителите имат контрол върху избора си на задачи и тяхната мотивация за работа. Контролът върху задачите повишава тяхната увереност и допринася за високата им самооценка. Освен това изгражда по-силно доверие към лидерите и компанията. Също така стимулира умението за решаване на проблеми и търсенето на решения.

Разбира се, голяма част от работните задачи са строго определени и няма възможност за голямо разнообразие. Въпреки това, винаги може да оставим служителите сами да изберат начина, по който вършат дадена задача – дали да използват един или друг инструмент, дали да я разделят на малки стъпки, или да я свършат наведнъж и т.н. Важно е да си напомняме, че служителите са компетентни професионалисти и често знаят най-добре по кой начин ще бъдат ефективни. Също така, невинаги начините, които работят за нас, са подходящи и за останалите. 

Възможност да избират графика и мястото си на работа

Друг важен аспект от психичното здраве на работното място е гъвкавостта. Освен, че възможността свободно да избираме графика си допринася за нашата автономност, тя повишава и баланса работа – личен живот. Така служителите могат да определят мястото и времето, в което се чувстват най-продуктивни. Също така имат възможността да напаснат физическото си състояние към работните си задължения – да останат вкъщи, когато не се чувстват добре, да работят в най-удачния за тях часови диапазон и т.н.

Възможност да разпределят задачите си свободно във времето

Фактор, който често се пропуска, когато говорим за гъвкавост, е разпределянето на задачите във времето. Това означава да имаме контрол не само върху часа на започване и приключване на работния ден, но и на времето и мястото за всяка задача, както и почивките си. Този фактор не бива да се пренебрегва, защото води до усещане за автентичност и свобода, което допринася за принадлежността ни към работното място. 

Важно е да помним, че всеки има различен работен ритъм и нивата му на продуктивност зависят от различни фактори. Например е възможно да предпочитаме да правим част от задачите си късно вечер, или рано сутрин, защото тогава сме най-ефикасни. Или пък да обичаме често да сменяме обстановката. Също така е невъзможно да сме продуктивни през 8 часа от работния ден, затова начините и честотата на почивките, които си вземаме, са изключителност важни за добре свършената ни работа. 

Ако вземаме под внимание трите изброени фактори, освен по-висока ефективност, можем да очакваме и по-добро психично здраве и благосъстояние на служителите.