Прегарянето често се свързва с професионалната сфера, но то може да се прояви и в личните взаимоотношения. Натрупаното напрежение, прекалената емоционална ангажираност и липсата на баланс могат да доведат до изтощение, раздразнителност и дори желание за отдръпване от близките. В тази статия ще разгледаме какви са признаците на прегаряне във взаимоотношенията и как да се предпазим от него.
Какво представлява прегарянето във взаимоотношенията?
Прегарянето във взаимоотношенията е състояние на емоционално, психическо и физическо изтощение, което възниква, когато човек има усещането, че полага твърде много усилия в дадена връзка, без да получава необходимата емоционална подкрепа или без да има усещането на взаимност. Това може да се случи в романтични връзки, приятелства, семейни отношения и дори в професионални контакти.
Във всички взаимоотношения има трудни моменти, но когато усещаме тези симптоми често и системно, значи вероятно сме достигнали до етапа на бърнаут. Тогава е хубаво сериозно да осмислим отношенията ни, нашия принос, граници и да се погрижим за това да срещнем и собствените си нужди.
Ето и част от характерните признаци на бърнаут във взаимоотношенията:
- Постоянно усещане на изтощение – Чувствате се физически и емоционално изчерпани след взаимодействие с даден човек или след типичното протичане на характерна случка – конфликт, скандал, напрегната ситуация.
- Намалена или липсваща емоционална свързаност – Започвате да се дистанцирате емоционално, усещате безразличие към човека или взаимоотношенията.
- Раздразнителност и конфликти – Малки неща, които преди не са ви правили впечатление, започват да ви дразнят и водят до конфликти.
- Чувство на задушаване – Имате усещането, че връзката изисква твърде много от вас, без да ви оставя пространство за лични нужди.
- Желание за изолация – Имате потребност да се отдръпнете от даден човек и предпочитате да прекарвате времето си в усамотение, вместо в тяхната компания.
Какви са причините за прегаряне във взаимоотношенията?
Прегарянето не се случва внезапно. То е резултат от дългосрочен дисбаланс в даването и получаването на емоционална енергия. Някои от основните причини включват:
- Липса на лични граници – Ако постоянно се съобразявате с нуждите на другите за сметка на себе си, рано или късно ще се почувствате изтощени.
- Нереалистични очаквания – Ако очаквате, че другите винаги ще ви разбират и ще отговарят на вашите нужди по начина, по който искате, може да се разочаровате.
- Перфекционизъм – Стремежът да бъдете перфектният партньор, приятел или родител може да доведе до хроничен стрес.
- Липса на комуникация – Ако не изразявате открито своите чувства и нужди, напрежението се натрупва и може да доведе до прегаряне.
- Емоционална зависимост – Когато поставяме цялото си щастие в ръцете на друг човек, това може да бъде изтощително както за нас, така и за него.
Как да се предпазите от прегаряне във взаимоотношенията?
1. Поставете здравословни граници.
Важно е да разпознавате и уважавате собствените си емоционални и физически нужди. Това означава да казвате „не“, когато не сте в състояние да дадете повече от себе си, или когато просто нямате желание. Означава също да прецените в кои ситуации искате да участвате, и кои предпочитате да избегнете или да делегирате на някой друг.
2. Старайте се невинаги само вие да давате.
Здравите взаимоотношения са двупосочни. Ако усещате, че само давате, без да получавате това, от което вие самите бихте имали нужда, помислете дали тези отношения са справедливи и здравословни за вас.
3. Намерете различни начини да срещате нуждите си.
Не очаквайте, че партньорът, приятелят или семейството ви ще срещнат всичките ви емоционални, материални и физически нужди. Грижете се за личното си щастие и благополучие, независимо от другите.
4. Не потискайте и комуникирайте за проблема.
Ако усещате, че дадена връзка ви натоварва, проведете открит разговор за това. Честната и спокойна комуникация може да доведе до разрешение на конфликти и да предпази от и натрупване на напрежение.
5. Отделяйте си време и се грижете за себе си.
Моментите на спокойствие и почивка са изключително важни. Намерете време за нещата, които ви зареждат – хобита, спорт, медитация или просто време, в което да се усамотите и да си починете.
6. Потърсете професионална подкрепа при нужда.
Ако усещате, че не можете да се справите сами, не се колебайте да потърсите помощ от професионалист.
Прегарянето във взаимоотношенията може да има сериозни последици върху психичното и физическото здраве. За да се предпазим, е важно да поставяме здравословни граници, да не се боим от общуване, да разрешаваме конфликтите навреме и да се грижим за собственото си благосъстояние. Ключът към здравословните взаимоотношения е в осъзнатостта, комуникацията и грижата за вас самите.